Kameniva do gabionů

Tak jako je důležitý výběr materiálů pro gabionové koše a výztužepodle druhu využití, tak musíme dbát na výběr kameniva nebo jiného výplňového materiálu. Můžeme volit jakýkoliv odolný kámen, lze vybírat také podle barevnosti a tvaru. Vždy však musíme zohledňovat jeho hrubost v porovnání s otvory ocelové sítě.

Křemenný porfýr Druhy kameniva Žula

Nejvíce je pro gabionové konstrukce vhodný kámen, jenž zvládne odolat povětrnostním vlivům. Svým složením zaručuje, že nikdy nezmění svou strukturu. Zvolený druh kameniva pro výplň gabionového koše musí být mrazuvzdorný. Jestliže potřebujeme, aby byl gabion pěkný na pohled, tak na strany, které budou okem viditelné, volíme hezčí lomový kámen. Zbytek koše můžeme vyplnit obyčejným hrubozrnným kamenem, který není tak vzhledný. Jmenujme například žulu nebo čedič.

Důležitá je také frakce kamene, neboli jeho hrubost, která je závislá na velikosti ok ocelové sítě. Frakce musí být vždy 1,5x a více větší než je oko sítě koše. Jestliže bychom zvolili frakci kamene, která je menší než velikost ok gabionové konstrukce, mohlo by dojít k rozsypání kamene a následně ke kompletnímu zničení gabionu. Malé kameny by mohly navíc vypadávat a tím ohrožovat zdraví kolemjdoucích. I když se nejčastěji pro výplň gabionů používá kámen, je možné jej vyplnit také dalšími materiály.