Protihlukové gabiony

Gabiony lze využít jako protihlukovou stěnu, která se hodí na snížení intenzity hluku od rušících elementů, jako jsou pozemní komunikace nebo hřiště na volnočasové aktivity. Vhodný příklad použití je možné najít například ve velkých infrastrukturních projektech, kde je potřebné zmenšit odraz zvuku. V tomto případě je volba gabionové stěny jako bariéry před hlukem skvělým prvkem. Protihluková zeď brání průniku zvukových vln od zdroje k příjemci. Ve spojení s popínavými rostlinami ještě více splyne s okolím a stane se originální dominantou krajiny nebo města.

Zídky a terasy 34Zvukotěsné stěny je možné stavět až do výšky 6 metrů. Kamenivo jako výplňový materiál je možné vkládat viditelně do ocelových sítí nebo do speciálních pytlů, které zakryjí případný nevzhledný obsah. Do pytlů tak lze použít cenově výhodnější výplně, mezi něž se řadí písek, zeminu nebo sutiny. Správně navržená gabionová stěna nemusí mít základy a nemusí být ani tvořena vnitřní opěrnou konstrukcí. Gabionová konstrukce stěny je postavena velice rychle.

Výhodou oproti jiným konstrukcím je nízká cena, protože přírodní materiály se dají lehce sehnat. Montáž gabionové stěny není časově náročná a provádí se na sucho. Dá se umístit i do vody, protože ocelové dráty mají protikorozní úpravu. Protihluková stěna je stabilní a drží svůj tvar. Její vzhled lze obměňovat výběrem odlišného druhu sítě a výplňovým materiálem. Jednotlivé prvky se dají rovněž rychle rozebrat
a dále použít.